Udruga za ljubitelje Zvjezdanih staza:USS Croatia

Zvjezdane staze američka je znanstveno-fantastična serija nastala 60-ih godina.

Od prije dvadesetak godina u Hrvatskoj postoji Udruga za ljubitelje Zvjezdanih staza: USS Croatia. Na ovogodišnjem Sferakonu, kao i godinama prije imali su svoj štand pa smo razgovarali sa potpredsjednikom Leom Drempetićem:

NGB: Lijep pozdrav, kako je nastala ova Udrga i kako ste došli na ideju za osnivanjem Udruge za ljubitelje Zvjezdanih staza u Hrvatskoj?

Pozdrav i Vama. Ovako, 2000.-e godine su se fanovi Zvjezdanih staza okupili u Kutini i tad smo rekli da bismo mogli osnovati Star trek udrugu. Tako je zapravo ta saga i počela i traje još uvijek.

NGB: Osim SFerakona koji je usko povezan s tematikom Vaše udrge, gdje još vas se može vidjeti?

Naša Udruga je skoro svake godine pristuna na SFerakonu, te ponakad i na ponekoj od lokalnih konfencija unutar RH ili regonu. Tako i ove godine potrudili smo se potaviti štand , međutim, radi ove korona situacije, prvo nismo ni mislili da će išta biti od toga, ali uspjeli smo se malo organizirati i doći da novim članovima pokažemo da smo tu i da djelujemo. Imamo i web stranicu https://usscroatia.hr/ , također i facebook stranicu https://www.facebook.com/usscroatia/ , te facebook grupu za druženja https://www.facebook.com/groups/22320849849/ . Možete nam se slobodno priključiti, samo nas nađete na facebook-u ili nam se javite na mail. Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. Ponekad znamo održati neki event i razne projekcije, kvizove, igre, radionice za djecu i mlade… Uglavnom, ako volite Zvjezdane staze, bit će vam lijepo kod nas i samo dođite.

NGB: Koliko članova ima vaša Udruga?

Udruga za ljubitelje Zvjezdanih staza sada ima oko dvadesetak članova. Prije nas je bilo oko šezdesetak, ali sada se većinom skoro svi članovi virtualno druže. U kontaktu smo preko facebook-a, maila i slično, nekada odžimo pokoju zoom/google meet konferenciju jer je, pogotovo u ovo vrijeme, teško organizirati sastanke uživo, ali nas desetak se obično druži u prostorijama Udruge skoro svaki drugi tjedan. Zbog Korona situacije sastanaka trenutačno nema, pa vas molimo da pratite obavijesti na grupi ili stranici.

NGB: Što imate u planu za iduću godinu, ako ne čak još do kraja ove godine?

Što se tiće ove godine… Ako niste gledali Star trek: Lower decks ili seriju Star trek: Picard, za nekoliko dana izlazi nova Star trek serija: Discovery sezona 3 i probat ćemo organizirati projekciju na otvorenom barem prve epizode, ali ako nam to ne pođe za rukom, prvom prilikom ćemo probati organizirati bar neko druženje da proslavimo još jednu sezonu serije.

NGB: Gdje je sjedište Uduge za ljubitelje Zvjezdanih staza?

Sjedište Udruge je u Zagrebu na Opatijskom trgu 10, ali smo nedavno promijenili adresu na Borongaj (Ante Jakšića 29a) Mjesni odbor “Bruno Bušić”, molim vas, pratite obavijesti na našoj web stranici ili na facebook-u.

NGB: Kako bi opisao ovu dugogodišnju zaluđenost Zvjezdanim stazama i što bi rekao: zašto se ljudi još za to zanimaju?

Pa ne znam kako bih to opisao, ali mogu reći kako sam ja zavolio tu seriju. Dakle, u početku sam bio veći fan Dosjea X. vanzemaljci i te stvari. I onda mi je došao frend i rekao Imaš na TV-u neku novu seriju, Zvjezdane staze, o nekim ljudima što svemirskim brodom lete okolo… Zatim mi je rekao da s nedjljom fanovi te serije druže , pozvao me i rekao da imaju sve te serije pa ih molgu pogledati ako hoću. Tad nije bilo ovako kao danas, bio je tada samo Star Trek Voyager na HRT-u, epizode su se snimale na VHS kazete i to je tako zapravo i počelo. Najprije smo se družili u kafićima, zatim smo osnovali Udrugu, kasnije smo se družili i organizirali projekcije. Tako su počela i prijateljstva koja sad traju već 10-15 godina i svi smo uglavnom tu na Sferakonu. Svi se već toliko dobro poznajemo i dobri smo si prijatelji. Tako se i javila potreba da se organiziraju eventi , da dolazimo do novih generacija i novih članova kojima kasnije možemo i predati štafetu.

NGB: Koja je ideja Udruge za ljubitelje Zvjezdanih staza i koji su joj ciljevi?

Ideja Udruge je prvenstveno da se družimo i da se zabavimo, a i da proširimo taj pozitivan pogled na svijet. Pogled na pozitivnu budućnost jer svi govore o nekakvoj negativnoj budućnosti, ta utopija bi trebala biti gdje svi ljudi imaju što za jesti,, nema novca, tu su replikatori i svi imaju sve što im treba. To je ta pozitivna budućnost, a ne kao u onim filmovima distopije gdje ništa ne radi i nema hrane. Mi promoviramo onu svijetlu budućnost i to su više manje cijevi i ideja naše Udruge: DA ŠIRIMO POZITIVU:

AEM banner

UNITAS WebRadio On line:09:00-22:00 h Klikni i slušaj

UNITAS WebRadio Nova Gradiška

R Winamp R WMP

R Real R Quik

Openradio banner

HAV banner

Suradnici

 Logo  TZ GNG 1

 baner.romski portal

 UDD logi

LUNA logo

LAG baner